Microchip Technology DSC1003CI5-020.0000
DSC1003CI5-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1003CI5-020.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1003CI5-020.0000.pdf
Availability of DSC1003CI5-020.0000
QUANTITY
DSC1003CI5-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1003CI5-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1003CI5-020.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1003
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1003CI5-020.0000
Related LinksDSC1003CI, DSC1003CI5-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1003CI5-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1003CI5-020.0000
IC DCODER/DMUX DUAL 2-4 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5VDC 8.5MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
D SUB FEMALE SCREW LOCK_4,7 MM H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 15 datasheet.pdf