Microchip Technology PIC16F722A-E/SS
PIC16F722A-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F722A-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F722A-E/SS.pdf
Availability of PIC16F722A-E/SS
QUANTITY
PIC16F722A-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F722A-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F722A-E/SS
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F722A/723A Errata Update 07/Feb/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F722A-E/SS
Related LinksPIC16F7, PIC16F722A-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F722A-E/SS Details Description
Related parts for PIC16F722A-E/SS
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 8POS GRAY SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
IC PSE CNTRLR FOR POE 36-SSOP datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIR FLAT datasheet.pdf
RES KIT 100-976 1/10W 1920PCS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPEA 16POS datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf