Microchip Technology DSC1018DC2-024.0000T
DSC1018DC2-024.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1018DC2-024.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1018DC2-024.0000T.pdf
Availability of DSC1018DC2-024.0000T
QUANTITY
DSC1018DC2-024.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1018DC2-024.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1018DC2-024.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1018
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1018DC2-024.0000T
Related LinksDSC1018DC2, DSC1018DC2-024.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1018DC2-024.0000T Details Description
Related parts for DSC1018DC2-024.0000T
IC REG BOOST ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 455 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf