Microchip Technology DSC1030BC1-030.0000T
DSC1030BC1-030.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030BC1-030.0000T
Brief Description
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030BC1-030.0000T.pdf
Availability of DSC1030BC1-030.0000T
QUANTITY
DSC1030BC1-030.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030BC1-030.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1030BC1-030.0000T
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency30MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030BC1-030.0000T
Related LinksDSC1030BC1, DSC1030BC1-030.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030BC1-030.0000T Details Description
Related parts for DSC1030BC1-030.0000T
CAP ALUM 3.3UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 100C 100V BR datasheet.pdf