Microchip Technology DSC1030BE1-026.0000
DSC1030BE1-026.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030BE1-026.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030BE1-026.0000.pdf
Availability of DSC1030BE1-026.0000
QUANTITY
DSC1030BE1-026.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030BE1-026.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1030BE1-026.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency26MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030BE1-026.0000
Related LinksDSC1030BE, DSC1030BE1-026.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030BE1-026.0000 Details Description
Related parts for DSC1030BE1-026.0000
RES SMD 80.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IGBT 600V 50A 200W TO247AD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO220AA datasheet.pdf
LENS FOR OSRAM OSTAR datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM A 6V datasheet.pdf