Microchip Technology DSC1030BI1-066.6666
DSC1030BI1-066.6666 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030BI1-066.6666
Brief Description
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030BI1-066.6666.pdf
Availability of DSC1030BI1-066.6666
QUANTITY
DSC1030BI1-066.6666 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030BI1-066.6666
Internal Part NumberEIS-DSC1030BI1-066.6666
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.6666MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030BI1-066.6666
Related LinksDSC1030BI, DSC1030BI1-066.6666 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030BI1-066.6666 Details Description
Related parts for DSC1030BI1-066.6666
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16TSSOP datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK 3.5MM 4COND SMD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf