Microchip Technology DSC1030DC1-010.0000
DSC1030DC1-010.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1030DC1-010.0000
Brief Description
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1030DC1-010.0000.pdf
Availability of DSC1030DC1-010.0000
QUANTITY
DSC1030DC1-010.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1030DC1-010.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1030DC1-010.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1030
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency10MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1030DC1-010.0000
Related LinksDSC1030DC, DSC1030DC1-010.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1030DC1-010.0000 Details Description
Related parts for DSC1030DC1-010.0000
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 100V datasheet.pdf
CAP LED LENS SQ T1 3/4 .031" RD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 4.7UF 20% 10V 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA Backlight 20-HTSSOP datasheet.pdf
RES 19K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
RES 43 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf