Microchip Technology DSC1033AI2-054.0000C
DSC1033AI2-054.0000C picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033AI2-054.0000C
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033AI2-054.0000C.pdf
Availability of DSC1033AI2-054.0000C
QUANTITY
DSC1033AI2-054.0000C Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033AI2-054.0000C
Internal Part NumberEIS-DSC1033AI2-054.0000C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033AI2-054.0000C
Related LinksDSC1033AI2, DSC1033AI2-054.0000C Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033AI2-054.0000C Details Description
Related parts for DSC1033AI2-054.0000C
IDC CABLE - CKC16G/AE16G/CKC16G datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PP WR #10 SCREW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A 125V datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 35NS 28DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
DUCT FLEX ADH MNT GREY 50MM HOLD datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
IND CM 14 MH 1.0A TH NPB datasheet.pdf