Microchip Technology DSC1033AI2-054.0000C
DSC1033AI2-054.0000C picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033AI2-054.0000C
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033AI2-054.0000C.pdf
Availability of DSC1033AI2-054.0000C
QUANTITY
DSC1033AI2-054.0000C Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033AI2-054.0000C
Internal Part NumberEIS-DSC1033AI2-054.0000C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033AI2-054.0000C
Related LinksDSC1033AI2, DSC1033AI2-054.0000C Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033AI2-054.0000C Details Description
Related parts for DSC1033AI2-054.0000C
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY OS 3KW datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf