Microchip Technology DSC1033BE1-004.0960
DSC1033BE1-004.0960 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033BE1-004.0960
Brief Description
OSC MEMS 4.0960MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033BE1-004.0960.pdf
Availability of DSC1033BE1-004.0960
QUANTITY
DSC1033BE1-004.0960 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033BE1-004.0960
Internal Part NumberEIS-DSC1033BE1-004.0960
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033BE1-004.0960
Related LinksDSC1033BE, DSC1033BE1-004.0960 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033BE1-004.0960 Details Description
Related parts for DSC1033BE1-004.0960
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 5.52"L X 2.61"W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
INSERT MALE 72POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 40A TO247AC datasheet.pdf