Microchip Technology DSC1033BE1-004.0960T
DSC1033BE1-004.0960T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033BE1-004.0960T
Brief Description
OSC MEMS 4.0960MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033BE1-004.0960T.pdf
Availability of DSC1033BE1-004.0960T
QUANTITY
DSC1033BE1-004.0960T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033BE1-004.0960T
Internal Part NumberEIS-DSC1033BE1-004.0960T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033BE1-004.0960T
Related LinksDSC1033BE1, DSC1033BE1-004.0960T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033BE1-004.0960T Details Description
Related parts for DSC1033BE1-004.0960T
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 12 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC FPGA 37 I/O 108QFN datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf