Microchip Technology DSC1033CE2-002.0480B
DSC1033CE2-002.0480B picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CE2-002.0480B
Brief Description
OSC MEMS 2.048MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CE2-002.0480B.pdf
Availability of DSC1033CE2-002.0480B
QUANTITY
DSC1033CE2-002.0480B Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CE2-002.0480B
Internal Part NumberEIS-DSC1033CE2-002.0480B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency2.048MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CE2-002.0480B
Related LinksDSC1033CE2, DSC1033CE2-002.0480B Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CE2-002.0480B Details Description
Related parts for DSC1033CE2-002.0480B
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A 16MLF datasheet.pdf
EVAL BOARD 32 LED ARRAY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 800MA 468 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf