Vicor Corporation VE-21K-EX-F2
VE-21K-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-21K-EX-F2.pdf
Availability of VE-21K-EX-F2
QUANTITY
VE-21K-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21K-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-EX-F2
Related LinksVE-21K, VE-21K-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-21K-EX-F2
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8811 datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADPTR PG UNSEALED SZ 3 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf