Vishay/Dale RLR20C4R64FMBSL
RLR20C4R64FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4R64FMBSL
Brief Description
RES 4.64 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4R64FMBSL.pdf
Availability of RLR20C4R64FMBSL
QUANTITY
RLR20C4R64FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4R64FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C4R64FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4R64FMBSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C4R64FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4R64FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C4R64FMBSL
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE B R/A datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 500V 37A SP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 376 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf