Microchip Technology DSC1033CI2-037.1250
DSC1033CI2-037.1250 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CI2-037.1250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CI2-037.1250.pdf
Availability of DSC1033CI2-037.1250
QUANTITY
DSC1033CI2-037.1250 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CI2-037.1250
Internal Part NumberEIS-DSC1033CI2-037.1250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency37.125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CI2-037.1250
Related LinksDSC1033CI, DSC1033CI2-037.1250 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CI2-037.1250 Details Description
Related parts for DSC1033CI2-037.1250
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 44A LL LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf