Microchip Technology DSC1033CI2-054.0000
DSC1033CI2-054.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033CI2-054.0000
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033CI2-054.0000.pdf
Availability of DSC1033CI2-054.0000
QUANTITY
DSC1033CI2-054.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033CI2-054.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1033CI2-054.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
SeriesDSC1033
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033CI2-054.0000
Related LinksDSC1033CI, DSC1033CI2-054.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033CI2-054.0000 Details Description
Related parts for DSC1033CI2-054.0000
RES 3.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 10% 300V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 68K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 15A 125V datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf