Microchip Technology DSC1033DC1-004.7500T
DSC1033DC1-004.7500T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033DC1-004.7500T
Brief Description
OSCILLATOR MEMS 4.75MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033DC1-004.7500T.pdf
Availability of DSC1033DC1-004.7500T
QUANTITY
DSC1033DC1-004.7500T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033DC1-004.7500T
Internal Part NumberEIS-DSC1033DC1-004.7500T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.75MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3mA (Typ)
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033DC1-004.7500T
Related LinksDSC1033DC1, DSC1033DC1-004.7500T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033DC1-004.7500T Details Description
Related parts for DSC1033DC1-004.7500T
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
MOD LED HB ACRICH2 120V 275-335 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf