Microchip Technology DSC1033DC1-016.6250T
DSC1033DC1-016.6250T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1033DC1-016.6250T
Brief Description
OSC MEMS 16.625MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1033DC1-016.6250T.pdf
Availability of DSC1033DC1-016.6250T
QUANTITY
DSC1033DC1-016.6250T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1033DC1-016.6250T
Internal Part NumberEIS-DSC1033DC1-016.6250T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1033
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16.625MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1033DC1-016.6250T
Related LinksDSC1033DC1, DSC1033DC1-016.6250T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1033DC1-016.6250T Details Description
Related parts for DSC1033DC1-016.6250T
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 16-28 VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf