Microchip Technology DSC1101AE2-007.6800
DSC1101AE2-007.6800 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101AE2-007.6800
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 7.68MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101AE2-007.6800.pdf
Availability of DSC1101AE2-007.6800
QUANTITY
DSC1101AE2-007.6800 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101AE2-007.6800
Internal Part NumberEIS-DSC1101AE2-007.6800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency7.68MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101AE2-007.6800
Related LinksDSC1101AE, DSC1101AE2-007.6800 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101AE2-007.6800 Details Description
Related parts for DSC1101AE2-007.6800
CONN EDGE CARD DL 1MM 140POS SMD datasheet.pdf
RES 125 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
PANEL FILLER 3UX8HP W/EMC GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf