Microchip Technology DSC1101AL5-080.0000T
DSC1101AL5-080.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101AL5-080.0000T
Brief Description
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101AL5-080.0000T.pdf
Availability of DSC1101AL5-080.0000T
QUANTITY
DSC1101AL5-080.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101AL5-080.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101AL5-080.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency80MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101AL5-080.0000T
Related LinksDSC1101AL5, DSC1101AL5-080.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101AL5-080.0000T Details Description
Related parts for DSC1101AL5-080.0000T
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT143 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 200M OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf