Microchip Technology DSC1101CI2-164.0000T
DSC1101CI2-164.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CI2-164.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 164.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CI2-164.0000T.pdf
Availability of DSC1101CI2-164.0000T
QUANTITY
DSC1101CI2-164.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CI2-164.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101CI2-164.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency164MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CI2-164.0000T
Related LinksDSC1101CI2, DSC1101CI2-164.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CI2-164.0000T Details Description
Related parts for DSC1101CI2-164.0000T
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MONITOR DUAL 8DFN datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X0.5MM datasheet.pdf
RES 152 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
SIDACTOR BI 350V TO218 datasheet.pdf