Nichicon UPJ1C271MPD6TD
UPJ1C271MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C271MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C271MPD6TD.pdf
Availability of UPJ1C271MPD6TD
QUANTITY
UPJ1C271MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C271MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C271MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C271MPD6TD
Related LinksUPJ1C27, UPJ1C271MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C271MPD6TD Details Description
Related parts for UPJ1C271MPD6TD
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11.5 AWG 0.375" (9.53mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS R/A 1MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM25119 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
DC EMITTER (OPPOSED BEAM PAIR) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf