Microchip Technology DSC1101CM2-016.3840
DSC1101CM2-016.3840 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CM2-016.3840
Brief Description
OSC MEMS 16.3840MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CM2-016.3840.pdf
Availability of DSC1101CM2-016.3840
QUANTITY
DSC1101CM2-016.3840 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CM2-016.3840
Internal Part NumberEIS-DSC1101CM2-016.3840
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16.384MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CM2-016.3840
Related LinksDSC1101CM, DSC1101CM2-016.3840 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CM2-016.3840 Details Description
Related parts for DSC1101CM2-016.3840
LED DOME 10MM BA9S 636NM SUP RED datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
POWER ENTRY DUAL FUSED 6A PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TX FSK 915MHZ 5.4V 16-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf