Microchip Technology DSC1101CM5-025.0000T
DSC1101CM5-025.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101CM5-025.0000T
Brief Description
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101CM5-025.0000T.pdf
Availability of DSC1101CM5-025.0000T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSC1101CM5-025.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101CM5-025.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101CM5-025.0000T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
High-Speed PECL and LVPECL Termination
PCN Obsolescence/ EOLDSC1101/DSC1121xM5 Devices 03/Aug/2015
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101CM5-025.0000T
Related LinksDSC1101CM5, DSC1101CM5-025.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101CM5-025.0000T Details Description
Related parts for DSC1101CM5-025.0000T
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.3A 71.9 MOHM datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SO datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16UQFN datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf