Microchip Technology DSC1101DI2-025.0000
DSC1101DI2-025.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DI2-025.0000
Brief Description
OSC MEMS 25.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DI2-025.0000.pdf
Availability of DSC1101DI2-025.0000
QUANTITY
DSC1101DI2-025.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DI2-025.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101DI2-025.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DI2-025.0000
Related LinksDSC1101DI, DSC1101DI2-025.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DI2-025.0000 Details Description
Related parts for DSC1101DI2-025.0000
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 10A datasheet.pdf