Vishay/Dale RWR81S1R65FRS70
RWR81S1R65FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R65FRS70
Brief Description
RES 1.65 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R65FRS70.pdf
Availability of RWR81S1R65FRS70
QUANTITY
RWR81S1R65FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R65FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R65FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R65FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R65FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R65FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R65FRS70
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040L/H2730TR 5" datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
NT600M/G/NT610C/G/NT612 TO NS8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf