Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F472CS
RC1608F472CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F472CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F472CS.pdf
Availability of RC1608F472CS
QUANTITY
RC1608F472CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F472CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F472CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F472CS
Related LinksRC1608, RC1608F472CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F472CS Details Description
Related parts for RC1608F472CS
IC OPAMP VFB 100MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 140A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf