Microchip Technology DSC1101DM1-020.0000
DSC1101DM1-020.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DM1-020.0000
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DM1-020.0000.pdf
Availability of DSC1101DM1-020.0000
QUANTITY
DSC1101DM1-020.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DM1-020.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1101DM1-020.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DM1-020.0000
Related LinksDSC1101DM, DSC1101DM1-020.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DM1-020.0000 Details Description
Related parts for DSC1101DM1-020.0000
RES SMD 4.02KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE SMA R/A-SMA JACK RG-316 6" datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 4.7K OHM 5% AXL datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO221AC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 130POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOTOR STEPPER 2.10NM 297.38OZ-IN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf