Microchip Technology DSC1101NI5-100.0000T
DSC1101NI5-100.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101NI5-100.0000T
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101NI5-100.0000T.pdf
Availability of DSC1101NI5-100.0000T
QUANTITY
DSC1101NI5-100.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101NI5-100.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101NI5-100.0000T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101NI5-100.0000T
Related LinksDSC1101NI5, DSC1101NI5-100.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101NI5-100.0000T Details Description
Related parts for DSC1101NI5-100.0000T
RES SMD 226K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
TELESCOPE FITTING 10X10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf