Microchip Technology DSC1102CI5-062.5000T
DSC1102CI5-062.5000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102CI5-062.5000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 62.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1102CI5-062.5000T.pdf
Availability of DSC1102CI5-062.5000T
QUANTITY
DSC1102CI5-062.5000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102CI5-062.5000T
Internal Part NumberEIS-DSC1102CI5-062.5000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency62.5MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102CI5-062.5000T
Related LinksDSC1102CI5, DSC1102CI5-062.5000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102CI5-062.5000T Details Description
Related parts for DSC1102CI5-062.5000T
IC 10 BIT DAC 8 CH S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETOPOT 10K OHM 46MM datasheet.pdf
SENSOR PHOTO datasheet.pdf
LED PANEL NEON YEL LONG CTLINDER datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf