Microchip Technology DSC1102CI5-150.0000
DSC1102CI5-150.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102CI5-150.0000
Brief Description
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1102CI5-150.0000.pdf
Availability of DSC1102CI5-150.0000
QUANTITY
DSC1102CI5-150.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102CI5-150.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1102CI5-150.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency150MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102CI5-150.0000
Related LinksDSC1102CI, DSC1102CI5-150.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102CI5-150.0000 Details Description
Related parts for DSC1102CI5-150.0000
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 1W TH datasheet.pdf
D SUB MA CRIMP 15 POLE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 4POS datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf
IC RFID FRONT END 13.56MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS 1MM datasheet.pdf
MICRO 51C S /11 10CR 36" datasheet.pdf
OSC XO 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf