Microchip Technology DSC1102DI1-050.0000
DSC1102DI1-050.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1102DI1-050.0000
Brief Description
OSC MEMS 50.0000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1102DI1-050.0000.pdf
Availability of DSC1102DI1-050.0000
QUANTITY
DSC1102DI1-050.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1102DI1-050.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1102DI1-050.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package140
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1102
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1102DI1-050.0000
Related LinksDSC1102DI, DSC1102DI1-050.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1102DI1-050.0000 Details Description
Related parts for DSC1102DI1-050.0000
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR DEMO9S datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf