Microchip Technology DSC1103AE1-125.0000
DSC1103AE1-125.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103AE1-125.0000
Brief Description
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103AE1-125.0000.pdf
Availability of DSC1103AE1-125.0000
QUANTITY
DSC1103AE1-125.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103AE1-125.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103AE1-125.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103AE1-125.0000
Related LinksDSC1103AE, DSC1103AE1-125.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103AE1-125.0000 Details Description
Related parts for DSC1103AE1-125.0000
CONN RECEPT 8POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 350V 100MA 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST CRIMP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 1M datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.6A TO277A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CTV 8C 8#TWINAX SKT PLUGAX PIN datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
3300UF 400V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf