Amphenol Industrial PT07SE-12-10S(106)
PT07SE-12-10S(106) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-12-10S(106)
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-12-10S(106).pdf
Availability of PT07SE-12-10S(106)
QUANTITY
PT07SE-12-10S(106) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-12-10S(106)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-12-10S(106)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Tin Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-12-10S(106)
Related LinksPT07SE-12, PT07SE-12-10S(106) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-12-10S(106) Details Description
Related parts for PT07SE-12-10S(106)
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS R/A datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V 4/5AA NIMH datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
200 VAC POWER CABLE datasheet.pdf
IC BUFFER ZERO DELAY 3.3V 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf
CAP CER 500PF datasheet.pdf