Microchip Technology DSC1103AE1-125.0000
DSC1103AE1-125.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103AE1-125.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103AE1-125.0000.pdf
Availability of DSC1103AE1-125.0000
QUANTITY
DSC1103AE1-125.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103AE1-125.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103AE1-125.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency125MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103AE1-125.0000
Related LinksDSC1103AE, DSC1103AE1-125.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103AE1-125.0000 Details Description
Related parts for DSC1103AE1-125.0000
RELAY SSR SCR 45A 530V PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
LM 5.00/180/11 BK datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 10POS datasheet.pdf