Microchip Technology DSC1103AI5-250.0000
DSC1103AI5-250.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103AI5-250.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103AI5-250.0000.pdf
Availability of DSC1103AI5-250.0000
QUANTITY
DSC1103AI5-250.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103AI5-250.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103AI5-250.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency250MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103AI5-250.0000
Related LinksDSC1103AI, DSC1103AI5-250.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103AI5-250.0000 Details Description
Related parts for DSC1103AI5-250.0000
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
21+21 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf