Microchip Technology DSC1103AI5-250.0000
DSC1103AI5-250.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103AI5-250.0000
Brief Description
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103AI5-250.0000.pdf
Availability of DSC1103AI5-250.0000
QUANTITY
DSC1103AI5-250.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103AI5-250.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103AI5-250.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency250MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103AI5-250.0000
Related LinksDSC1103AI, DSC1103AI5-250.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103AI5-250.0000 Details Description
Related parts for DSC1103AI5-250.0000
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 321 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ 9600/11 datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT REG 1-3PHASES 40TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf