Microchip Technology DSC1103CI5-180.0000
DSC1103CI5-180.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103CI5-180.0000
Brief Description
OSC MEMS 180.0000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103CI5-180.0000.pdf
Availability of DSC1103CI5-180.0000
QUANTITY
DSC1103CI5-180.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103CI5-180.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103CI5-180.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency180MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103CI5-180.0000
Related LinksDSC1103CI, DSC1103CI5-180.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103CI5-180.0000 Details Description
Related parts for DSC1103CI5-180.0000
RES SMD 0.004 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf