Microchip Technology DSC1103NI1-400.0000
DSC1103NI1-400.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1103NI1-400.0000
Brief Description
OSC MEMS 400.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
DSC1103NI1-400.0000.pdf
Availability of DSC1103NI1-400.0000
QUANTITY
DSC1103NI1-400.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1103NI1-400.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1103NI1-400.0000
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1103
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency400MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1103NI1-400.0000
Related LinksDSC1103NI, DSC1103NI1-400.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1103NI1-400.0000 Details Description
Related parts for DSC1103NI1-400.0000
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMD GOLD 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 2.50MM WTW WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf