Panasonic Electronic Components ECE-V2AA100P
ECE-V2AA100P picture photo
Mfg. Part Number
ECE-V2AA100P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
ECE-V2AA100P.pdf
Availability of ECE-V2AA100P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-V2AA100P Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-V2AA100P
Internal Part NumberEIS-ECE-V2AA100P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE, EEV Series 30/Sept/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current85mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-V2AA100P
Related LinksECE-V2, ECE-V2AA100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-V2AA100P Details Description
Related parts for ECE-V2AA100P
IC MCU ARM7 256KB ROM 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W AXIAL datasheet.pdf
141 METRAL PWR HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2731Y datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
LEAD ASY,LGH3,SHLD W/GLAS BRAI datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf