Vishay/Dale RCL12181R78FKEK
RCL12181R78FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12181R78FKEK
Brief Description
RES SMD 1.78 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12181R78FKEK.pdf
Availability of RCL12181R78FKEK
QUANTITY
RCL12181R78FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12181R78FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12181R78FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12181R78FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12181R78FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12181R78FKEK Details Description
Related parts for RCL12181R78FKEK
RES 3.3 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050 R/A PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 0.5A FAST TERM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV36-V1-5M datasheet.pdf
EE XP-E ROYAL BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 120POS SMD datasheet.pdf