Microchip Technology DSC1121AE5-022.5792
DSC1121AE5-022.5792 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121AE5-022.5792
Brief Description
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121AE5-022.5792.pdf
Availability of DSC1121AE5-022.5792
QUANTITY
DSC1121AE5-022.5792 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121AE5-022.5792
Internal Part NumberEIS-DSC1121AE5-022.5792
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.5792MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121AE5-022.5792
Related LinksDSC1121AE, DSC1121AE5-022.5792 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121AE5-022.5792 Details Description
Related parts for DSC1121AE5-022.5792
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23-3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000.0UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
TNC PLG CRMP W/SFTY WR HLS datasheet.pdf
2200UF 450V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf