Microchip Technology DSC1121BI2-156.2540T
DSC1121BI2-156.2540T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BI2-156.2540T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 156.254MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BI2-156.2540T.pdf
Availability of DSC1121BI2-156.2540T
QUANTITY
DSC1121BI2-156.2540T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BI2-156.2540T
Internal Part NumberEIS-DSC1121BI2-156.2540T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.254MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BI2-156.2540T
Related LinksDSC1121BI2, DSC1121BI2-156.2540T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BI2-156.2540T Details Description
Related parts for DSC1121BI2-156.2540T
CONN RECEPT FASTON 3CIR .187 datasheet.pdf
CABLE SCSI1-SCSI2 UL2990 2M datasheet.pdf
CAP FILM 1300PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
68UF 63V 10X18MM 85C 3000H datasheet.pdf