Microchip Technology DSC1121BI5-050.0000T
DSC1121BI5-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BI5-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BI5-050.0000T.pdf
Availability of DSC1121BI5-050.0000T
QUANTITY
DSC1121BI5-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BI5-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121BI5-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BI5-050.0000T
Related LinksDSC1121BI5, DSC1121BI5-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BI5-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1121BI5-050.0000T
RES 45.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf