Microchip Technology DSC1121CI5-049.1520T
DSC1121CI5-049.1520T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CI5-049.1520T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 49.1520MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CI5-049.1520T.pdf
Availability of DSC1121CI5-049.1520T
QUANTITY
DSC1121CI5-049.1520T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CI5-049.1520T
Internal Part NumberEIS-DSC1121CI5-049.1520T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency49.152MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CI5-049.1520T
Related LinksDSC1121CI5, DSC1121CI5-049.1520T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CI5-049.1520T Details Description
Related parts for DSC1121CI5-049.1520T
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT DUAL 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
POWER CABLE 15M datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 90POS T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPLAY datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf