Microchip Technology DSC1121CM1-050.0000T
DSC1121CM1-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121CM1-050.0000T
Brief Description
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121CM1-050.0000T.pdf
Availability of DSC1121CM1-050.0000T
QUANTITY
DSC1121CM1-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121CM1-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121CM1-050.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121CM1-050.0000T
Related LinksDSC1121CM1, DSC1121CM1-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121CM1-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1121CM1-050.0000T
IC SMART CARD INTERFACE 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SMD datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BH1603FVC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
13+13 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf