Microchip Technology DSC1121NI2-018.4320
DSC1121NI2-018.4320 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121NI2-018.4320
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121NI2-018.4320.pdf
Availability of DSC1121NI2-018.4320
QUANTITY
DSC1121NI2-018.4320 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121NI2-018.4320
Internal Part NumberEIS-DSC1121NI2-018.4320
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1121
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency18.432MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121NI2-018.4320
Related LinksDSC1121NI, DSC1121NI2-018.4320 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121NI2-018.4320 Details Description
Related parts for DSC1121NI2-018.4320
PRESSURE SENS 36.3PSI MAX 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SCSI 18-LINE TERM 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 140 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1.5W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 23 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf