Microchip Technology DSC1122AE2-100.0000
DSC1122AE2-100.0000 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1122AE2-100.0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1122AE2-100.0000.pdf
Availability of DSC1122AE2-100.0000
QUANTITY
DSC1122AE2-100.0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1122AE2-100.0000
Internal Part NumberEIS-DSC1122AE2-100.0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1122
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Leads, Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1122AE2-100.0000
Related LinksDSC1122AE, DSC1122AE2-100.0000 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1122AE2-100.0000 Details Description
Related parts for DSC1122AE2-100.0000
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR 256MB 184-DIMM datasheet.pdf
LEAD ASSY 16AWG DOUBLE END 36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN 7/8" 4POS PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE 5POS SGL-END 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
517FXE-A-SC-80 (ADVANCED) datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf
5-Channel, 1 kV Unidirectional Digital Isolator IC datasheet.pdf