Microchip Technology DSC1122AE2-156.2500
DSC1122AE2-156.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1122AE2-156.2500
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1122AE2-156.2500.pdf
Availability of DSC1122AE2-156.2500
QUANTITY
DSC1122AE2-156.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1122AE2-156.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1122AE2-156.2500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1122
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1122AE2-156.2500
Related LinksDSC1122AE, DSC1122AE2-156.2500 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1122AE2-156.2500 Details Description
Related parts for DSC1122AE2-156.2500
CONN RECEPT 41POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC 4.35V O-D 10% TO92-3 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL UNBUFF 6-ULLGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 14-SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.02% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf