Microchip Technology DSC1122AE2-156.2500
DSC1122AE2-156.2500 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1122AE2-156.2500
Brief Description
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
DSC1122AE2-156.2500.pdf
Availability of DSC1122AE2-156.2500
QUANTITY
DSC1122AE2-156.2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1122AE2-156.2500
Internal Part NumberEIS-DSC1122AE2-156.2500
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
TypeMEMS (Silicon)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)58mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA